Aplikace pro mobilní zařízení

V současné době se poměrně rychle rozvíjí další skupina aplikací vycházejících z programu Cumulus a určená pro mobilní zařízení s vlastním operačním systémem (tzv. smartphony) iPady a další. U těchto aplikací však bývá často problémem kódování češtiny. Původní kódování bývá většinou ISO-8859-15, které je určeno pro většinu západoevropských jazyků, ale pro češtinu je nevyhovující, neboť neumí českou diakritiku. Je tedy na zvážení zvážení provozovatele meteorologické stanice a webu, zda zůstane u kódování windows-1250 nebo utf-8 a oželí některé české znaky na mobilním telefonu, či zda se vrátí k angličtině v programu Cumulus. Osobně preferuji první možnost a předpokládám, že časem se podaří vytvořit nějaký "přestupní můstek".

Cumulus Realtime for Android

Cumulus Realtime for Android je aplikace určená pro "chytré" mobilní telefony s operačním systémem Android. Na tuto aplikaci mne upozornil a o zveřejnění požádal pan Petr Novák, provozovatel meteorologické stanice Nové Hamry, okr. Karlovy Vary. Autorem aplikace je Jozsef Soos z Maďarska. Aplikaci je možné stáhnout, resp. přímo na mobilní telefon zdarma nainstalovat z Google Android marketu nebo AppBrain marketu. Aplikace je zatím k dispozici jen v angličtině.

Pro zobrazení na mobilních telefonech je nutné zajistit přenos dat z vaší meteorologické stanice na web v odpovídajícím formátu. Tím je soubor realtime.xml - neplést se souborem realtime.txt! Soubor je možné stáhnout na mém webu (v části se soubory ke stažení), archiv rozbalit do adresáře \Cumulus\web\ jako realtimeT.xml, neboť se opět jedná o šablonu, pro níž je nutné nastavit přenos na web do adresáře, kde se nacházejí i vaše ostatní stránky s daty o počasí. Tento soubor je k dispozici také na stránkách Jozsefa Soose.
Nastavení zajistíme v programu Cumulus na záložce Configuration › Internet - Files a je patrné z následujícího obrázku:

Nastavení přenosu

Dále musíte na svém webu zveřejnit adresu k uvedenému souboru, aby případní zájemci si mohli nastavit ve svém mobilním telefonu cestu k vašim datům. Při prvním startu aplikace Cumulus Realtime na mobilním telefonu budete požádáni o zadání cesty k souboru realtime.xml. Zde je nutné uvést celou cestu, např. http://www.název_webu.cz/meteo/realtime.xml . Zobrazit data z meteostanice lze pak na hlavní ploše telefonu jako widget. Velikost widgetu je 4x2 ikony, takže je s tím zapotřebí počítat při výběru místa na ploše telefonu. Dlouhým tapnutím na plochu se otevře menu – vyberte Widgets. Ze seznamu nainstalovaných widgetů zvolte Cumulus Realtime. Takto nainstalovaný widget zobrazuje rychlost a směr větru a venkovní teplotu (obrázek 1), tapnutím na widget se zobrazí všechna data meteostanice (obrázky 2 a 3).

Náhled zobrazení 1     Náhled zobrazení 2     Náhled zobrazení 3

Pokračování na další stránce.


   PŘEDCHÁZEJÍCÍ STRÁNKA    |   NÁSLEDUJÍCÍ STRÁNKA