Stručný přehled programů pro meteostanice

Pro zpracování dat z meteostanic se používá celá řada programů, které jsou z velké části určeny pro operační systém Windows. Pro Linux se vyskytují poměrně méně často. Z nejznámějších programů je možno uvést:

  • Weather Display + Weather Display Live
  • Easy Weather
  • Cumulus
  • Stribog
  • Weather Link
  • PC - Weatherstation a další
  • PYWWS (pro OS Linux)

Tyto programy jsou většinou v angličtině a obvykle neexistují české lokalizace a ani programy s touto lokalizací nepočítají. Jedná se o placené programy s výjimkou programu Cumulus, který je zdarma pro nekomerční použití. Ostatní programy, pokud nejsou zakoupeny, přestanou být funkční po zkušební době. Jejich ceny se pohybují v řádu set až tisíců Kč, podle vybavení.

Program Weather Display a Weather Display Live jsou placené programy v angličtině, bez oficiální alokace, cena podle verze se pohybuje od 800 do 1800 Kč. Je graficky nejpropracovanější, ale nefunguje se všemi typy stanic. Omezení je např. pro stanice typu Fine Offset. Umožňuje jak zpracování dat z meteostanice, tak jejich nahrání na web.

Program Easy Weather je zdarma dodáván především jako příslušenství ke stanicím typu Fine Offset. Existuje v několika jazykových verzích, čeština však mezi nimi není. Neumožňuje přenos dat na webové stránky, pouze ukládání, zpracování a vyhodnocení dat ve vlastním počítači (grafy a tabulky). Je však alternativou pro stanice, k nimž je dodáván. Verze 6.1 a vyšší jsou schopny pracovat i pod systémem Windows 7, je však nutno program instalovat mimo obvyklý adresář Program Files. Optimální je instalace do C:\EasyWeather\. Chraňte si své instalační CD, protože najít program na webu je docela problematické, neboť stejně jako většina stanic tohoto typu pochází z Číny.

Program Cumulus je relativně nejuniverzálnější, jak pokud jde o typy stanic, s nimiž může spolupracovat, tak i pokud jde o variabilitu možností zobrazení. Umožňuje stažení dat ze stanice, jejich zpracování, ukládání i nahrání na webové stránky. Program je v angličtině, pro nekomerční použití je zdarma, neustále se rozvíjí a nová verze s dalšími funkcemi bývá vydávána obvykle dvakrát za rok. Zkušenějšímu programátorovi v PHP umožňuje bez větších problémů vytvářet webové stránky s nejrůznějším designem v češtině, jinak je možno použít buď šablony, které jsou obsaženy v programu (anglické), nebo si z tohoto webu stáhnout šablony mnou přeložené.

Program Stribog je obvykle dodáván v kompletu i s příslušným hardwarem (Flash Disk a upravený router), takže kompletně řeší stahování dat z meteostanice a jejich nahrání na předem určený web. Je graficky velmi zdařilý, ale tomu odpovídá i cena, která se pohybuje od cca 1800 Kč za SW a Flash Disk po 4500 Kč za komplet s upraveným routerem.

Program WeatherLink bývá obvykle prodáván jako balíček s paměťovým modulem datalogger a rozhraním pro USB, RS 232 či ethernet. Přednostně je určen pro stanice Davis, jejich nastavení a zpracování dat včetně jednoduché webové šablony. Stanice Fine Offset neumí připojit. Nemá českou lokalizaci. Jeho cena se pohybuje kolem 4700 Kč za komplet. Více v sekci o stanicích Davis Vantage.

Program PC-Weatherstation je software neměckého autora. Původně byl napsán pro WS 2000, ale stávající verze funguje také pro meteostanice WXR, WXR LM, WXR LM2, TFA 35.1075 Nexus, TFA 35.1095 SINUS), Davis VP, VP2, Vantage Vue. Má implementován český jazyk, neplacená verze má však některá omezení.

Program PYWWS je obdobný software jako Cumulus, ale je určen pro počítače s OS Linux a meteorologické stanice především z řady Fine Offset. Je zdarma pro nekomerční použití. Jeho autorem je Jim Easterbrook. Program je částečně kompatibilní i s některými šablonami Weather Sky, Weather Blues atd. Více o programu PYWWS najdete na této stránce.


   PŘEDCHÁZEJÍCÍ STRÁNKA    |   NÁSLEDUJÍCÍ STRÁNKA