O meteorologické stanici

Amatérská meteorologická stanice je určena k zaznamenávání stavu počasí v Nové Pace a jejím okolí. Na stránkách najdete záznamy o vývoji počasí za období od dubna 2009 včetně potřebných statistik a přehledů. Stanice je situována na severozápadním okraji města Nová Paka v části zvané Slovany - Sever v nízké zástavbě rodinných domků a nachází se nad údolím potoka Rokytky. Údolí se táhne od jihovýchodu k severozápadu, od nejnižšího bodu je stanice vzdálená cca 450 metrů. Stanoviště stanice je na mírném svahu skloněném k severovýchodu. Západním směrem ve vzdálenosti asi 200 metrů se nachází vrchol převýšení, který dosahuje nadmořské výšky 460 metrů. Terénní vyvýšeniny v nejbližším okolí (cca do vzdálenosti 2 km) nepřesahují výšku 575 m n. m.


Umístění stanice

Použitá stanice typu Davis Vantage Vue je umístěna na zahradě nad travnatým povrchem, ve volném prostoru, čidla jsou umístěna ve výšce 2,1 m nad zemí. Stanice byla uvedena do provozu 11.2.2012 a nahradila původní stanici W-8681, která byla v provozu od 1.1.2009. Data jsou nyní snímána každých 2,5 s a webové stránky jsou obnovovány v intervalu 5 minut. Stránky jsou zpracovávány a data z meteorologické stanice jsou shromažďována pomocí programu Cumulus. Stanice je vybavena anemometrem, srážkoměrem, teploměrem, snímačem tlaku a vlhkosti. Srážkoměr není vyhříván, proto data srážek jsou při teplotách pod bodem mrazu doplňována s odstupem 48 hodin, výška sněhové pokrývky je odečítána v zimním období vždy v 8 hodin ráno.

Souřadnice umístění stanice:

  • zeměpisná šířka: N 50° 29' 49'' 
  • zeměpisná délka: E 15° 30' 23'' 
  • nadmořská výška: 448 m 

Provozovatelem stanice je Ing. Miloš Jiřík, kontakt mailem na adrese pocasi(at)ok5aw.cz .

Meteorologická stanice a webová kamera jsou trvale připojeny přes USB rozhraní k netbooku. Pro zpracování meteorologických údajů je použit program CUMULUS, pro obsluhu webové kamery program Yawcam. Napájení je zajištěno ze sítě a v případě výpadku elektrického proudu jsou netbook, kamera a stanice dále napájeny z baterií. Aktualizace dat na webu je po dobu krátkého výpadku síťového napájení zajištěna, v případě delšího výpadku (cca hodina a více) je aktualizace přerušena a data na webu jsou doplněna po obnovení síťového napájení.

Popis stanice a její parametry najdete na stránkách o stanici Davis.