O meteorologické stanici

Amatérská meteorologická stanice je určena k zaznamenávání stavu počasí v Nové Pace a jejím okolí. Na stránkách najdete záznamy o vývoji počasí za období od dubna 2009 včetně potřebných statistik a přehledů. Stanice je situována na severozápadním okraji města Nová Paka v části zvané Slovany - Sever v nízké zástavbě rodinných domků a nachází se nad údolím potoka Rokytky. Údolí se táhne od jihovýchodu k severozápadu, od nejnižšího bodu je stanice vzdálená cca 450 metrů. Stanoviště stanice je na mírném svahu skloněném k severovýchodu. Jihozápadním směrem ve vzdálenosti asi 100 metrů se nachází vrchol převýšení, který dosahuje nadmořské výšky 460 metrů. Terénní vyvýšeniny v nejbližším okolí (cca do vzdálenosti 2 km) nepřesahují výšku 575 m n. m.

Umístění stanice

Použitá stanice typu Davis Vantage Pro2+ je umístěna na zahradě nad travnatým povrchem, ve volném prostoru, čidla jsou umístěna ve výšce 2,1 m nad zemí. Byla uvedena do provozu 23.1.2023 a nahradila dřívější stanici Davis Vantage Vue, která byla v provozu od roku 2012. Data jsou nyní snímána každých 2,5 s a webové stránky jsou obnovovány v intervalu 5 minut. Ke zpracování webových stránek a shromažďování dat z meteorologické stanice je použit program Cumulus MX, pro obsluhu webové kamery slouží program utilita CURL a vlastní skript. Stanice je vybavena anemometrem, srážkoměrem, teploměrem, snímačem tlaku a vlhkosti a měřičem slunečního záření. Srážkoměr není vyhříván, proto data srážek jsou při teplotách pod bodem mrazu doplňována s odstupem min. 48 hodin, výška sněhové pokrývky je odečítána v zimním období obvykle v 8 hodin ráno.

Meteorologická stanice a webová kamera jsou trvale připojeny přes USB rozhraní k minipočítači. Napájení je zajištěno ze sítě a v případě výpadku elektrického proudu jsou minipočítač a kamera napájeny ze záložního zdroje UPS, stanice z baterií. Aktualizace dat na web je po dobu krátkého výpadku síťového napájení zajištěna pomocí UPS, v případě delšího výpadku (cca hodina a více) je aktualizace přerušena a data na webu jsou doplněna po obnovení síťového napájení.

Meteorologická stanice Davis Vantage Pro2+


Čidla:  Bezdrátová venkovní čidla - anemometer, teploměr, vlhkoměr. srážkoměr a solární čidlo, vnitřní čidla - teploměr, vlhkoměr a tlakoměr.

Umístění čidel:  Vnější část stanice je umístěna na tyči ve volném prostoru na zahradě nad travnatým povrchem. Čidla jsou umístěna ve výšce 2,1 m nad zemí s minimem vlivu stromů a budov.

Technické informace o stanici


Meteorologická stanice: Davis Vantage Pro2+
Webová kamera: HIKVISION DS-2CD2342WD-I
Počítač (procesor): n/a
Počet jader CPU: 4
Grafický mód: n/a
Operační systém: Microsoft Windows 10.0.22631
Jazyk operačního systému: čeština (Česko)
V provozu od: dne 14.04.2009

Programové vybavení


Program pro zpracování dat a webu: Cumulus MX verze 4.1.1 (sestavení 4025)
Webové šablony: Météo du Québec
Grafika šablon: Metamorphozis
Překlad šablon: Ing. Miloš Jiřík
Provozovatel meteorologické stanice: Ing. Miloš Jiřík  (kontakt: pocasi@ok5aw.cz)

Poslední aktualizace: 04.07.2024 08:23