O meteorologické stanici

Amatérská meteorologická stanice je určena k zaznamenávání stavu počasí v Nové Pace a jejím okolí. Na stránkách najdete záznamy o vývoji počasí za období od dubna 2009 včetně potřebných statistik a přehledů. Stanice je situována na severozápadním okraji města Nová Paka v části zvané Slovany - Sever v nízké zástavbě rodinných domků a nachází se nad údolím potoka Rokytky. Údolí se táhne od jihovýchodu k severozápadu, od nejnižšího bodu je stanice vzdálená cca 450 metrů. Stanoviště stanice je na mírném svahu skloněném k severovýchodu. Jihozápadním směrem ve vzdálenosti asi 100 metrů se nachází vrchol převýšení, který dosahuje nadmořské výšky 460 metrů. Terénní vyvýšeniny v nejbližším okolí (cca do vzdálenosti 2 km) nepřesahují výšku 575 m n. m.

Umístění stanice

Použitá stanice typu Davis Vantage Vue je umístěna na zahradě nad travnatým povrchem, ve volném prostoru, čidla jsou umístěna ve výšce 2,1 m nad zemí. Stanice byla uvedena do provozu 11.2.2012 a nahradila původní stanici W-8681, která byla v provozu od 1.1.2009. Data jsou nyní snímána každých 2,5 s a webové stránky jsou obnovovány v intervalu 5 minut. Webové stránky jsou zpracovávány a data z meteorologické stanice jsou shromažďována pomocí programu Cumulus, pro obsluhu webové kamery slouží program Yawcam. Stanice je vybavena anemometrem, srážkoměrem, teploměrem, snímačem tlaku a vlhkosti. Srážkoměr není vyhříván, proto data srážek jsou při teplotách pod bodem mrazu doplňována s odstupem 48 hodin, výška sněhové pokrývky je odečítána v zimním období vždy v 8 hodin ráno.

Meteorologická stanice a webová kamera jsou trvale připojeny přes USB rozhraní k netbooku. Napájení je zajištěno ze sítě a v případě výpadku elektrického proudu jsou netbook, kamera a stanice dále napájeny z baterií. Aktualizace dat na web je po dobu krátkého výpadku síťového napájení zajištěna, v případě delšího výpadku (cca hodina a více) je aktualizace přerušena a data na webu jsou doplněna po obnovení síťového napájení.

Meteorologická stanice Davis Vantage Vue


Čidla:  Bezdrátová venkovní čidla - anemometer, teploměr, vlhkoměr a srážkoměr, vnitřní čidla - teploměr a tlakoměr.

Umístění čidel:  Vnější část stanice je umístěna na tyči ve volném prostoru na zahradě nad travnatým povrchem. Čidla jsou umístěna ve výšce 2,1 m nad zemí s minimem vlivu stromů a budov.

Technické informace o stanici


Meteorologická stanice: Davis Vantage Vue
Webová kamera: Microsoft LifeCam HD-5000
Počítač (procesor): Intel(R) Atom(TM) CPU N570 @ 1.66GHz
Počet jader CPU: 4
Grafický mód: 1024x600, 32 bit
Operační systém: Windows 10 Home verze 1803
Jazyk operačního systému: Czech
V provozu od: dne 01.01.2009

Programové vybavení


Program pro zpracování dat a webu: Cumulus verze 1.9.4 (sestavení 1099)
Webové šablony: Météo du Québec
Grafika šablon: Metamorphozis
Překlad šablon: Ing. Miloš Jiřík
Provozovatel meteorologické stanice: Ing. Miloš Jiřík  (kontakt: pocasi@ok5aw.cz)

Poslední aktualizace: 12.10.2017 05:10